Usuwanie znamion skórnych jest bardzo ważne w profilaktyce chorób nowotworowych. Szczególnie chodzi tutaj o takie kwestie, jak między innymi czerniak oraz innych chorób nowotworowych.
Usuwanie znamion nie jest specjalnie skomplikowane, a zabieg trwa chwilę i nie jest bolesny. Warto się zainteresować tego rodzaju procedurami i wybrać się do dermatologa.
Jak się kwalifikuje do usuwania znamion?
Poszczególne znamiona skórne w obecnej chwili są przeważnie usuwane po uprzednim badaniu dermatoskopowym, które selekcjonuje zmiany podejrzane. Pozwala to wybierać najlepsze znamiona, które mogą być ryzykowne z punktu widzenia onkologicznego. Z drugiej zaś strony mamy też praktykę, że usuwamy wszystkie zmiany skórne, które się pacjentom nie podobają. Nie jest to jednak optymalne i właściwe podejście do kwestii terapeutycznych. Warto o tym pamiętać i wybrać pewne nowoczesne technologie diagnostyczne, które mają olbrzymie znaczenie. Znamiona skórne po wycięciu – najczęściej przy wycięciu soczewkowym są poddawane badaniu histopatologicznemu. Badanie to ma olbrzymie znaczenie dla oceny, czy mamy do czynienia ze zmianą łagodną, czy też ze zmianą złośliwą – a więc np. czerniakiem.
Jak wygląda sam zabieg usuwania znamion?
Usuwanie znamion nie jest bardzo niczym skomplikowanym, a zabieg trwa dosłownie kilka minut. Wszystko zaczyna się od odkażenia skóry w danym miejscu oraz podaniu znieczulenie śródskórnie i podskórnie. Następnie wykonuje się pojedyncze cięcie wzdłuż linii napięcie skóry. Rodzaj szwów zależy od lokalizacji, w której jest przeprowadzane wycinanie zmiany skórnej. Warto zdecydować się na taką procedurę i unikać wszelkich problemów.