home Inne Postprodukcja – prawdziwa magia kina w akcji

Postprodukcja – prawdziwa magia kina w akcji

“Magia telewizji” czy “magia kina” to zwrot bardzo dobrze znany wszystkim miłośnikom produkcji, nie tylko hollywoodzkich, chociaż początkowo odnosiła się głównie do przełomowych efektów specjalnych. Dzisiaj jednak istnieje wiele sposobów na poprawianie czy edytowanie obrazu oraz dźwięku nagranego przez kamery, również w znacznie mniej zauważalnym zakresie. Postprodukcja filmowa wcale nie musi ograniczać się do tworzenia zapierających dech w piersiach scen generowanych komputerowo – mogą to być także znacznie bardziej podstawowe zadania, jak mixowanie dźwięku czy dogrywanie ścieżek audio do już nagranego obrazu. Postprodukcja pozwala więc m.in. na usunięcie błędów czy poprawienie fragmentów, które z przyczyn technicznych lub zewnętrznych odstają od reszty zapisu.

Nie tylko nagrywanie dźwięku, ale także jego produkowanie

Oczywiście niektórych dźwięków nie da się nagrać w naturze lub ich zarejestrowanie w oryginalnym otoczeniu jest bardzo trudne. Zamiast czekać niekiedy godzinami lub dniami na optymalne warunki do nagrania, postprodukcja filmowa pozwala chociażby na tworzenie dźwięków w odpowiednio przygotowanym do tego studio. Ważne w postprodukcji jest oczywiście posiadanie odpowiednio wyposażonego studia ze sprzętem i optymalnymi warunkami akustycznymi. Wtedy można nie tylko łączyć ze sobą pojedyncze dźwięki, produkując zupełnie nowe, ale można tworzyć określone dźwięki z pomocą tzw. foley art.

Postprodukcja filmowa w zakresie obrazu

Dźwięk to nie jedyny aspekt nagrań wideo, który postprodukcja filmowa może z powodzeniem edytować i zmieniać według potrzeb producenta czy reżysera danego materiału. Bardzo istotne są także poprawki i przeróbki obrazu, choć tutaj konieczne jest niejednokrotnie zaprzęgnięcie do tego celu najbardziej zaawansowanych technologicznie interfejsów graficznych i urządzeń m.in. do montażu. Wykonywanie animacji w dwóch i trzech wymiarach to jedna z podstaw takich działań, ale zaliczyć do grupy usług postprodukcyjnych należy również “kolorowanie” obrazów czarno-białych czy archiwizowanie materiałów wideo na bardzo trwałe cyfrowe taśmy LTO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *