Stany zapalne, które pojawiają się w ludzkim ciele, bardzo często skutecznie uprzykrzają życie. Niekiedy stany zapalane przebiegają w sposób łagodny, jednak często stan zapalny mięśni jest bardzo nieznośny i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Problem jest potęgowany wtedy, gdy dana osoba musi używać danego mięśnia w swojej codziennej pracy lub aktywności ruchowej, z której nie może zrezygnować. W takiej sytuacji należy przedsięwziąć wszystkie konieczne środki, które skrócą czas rekonwalescencji i pozwolą na szybki powrót do zdrowia. Ze stanami zapalnymi można walczyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest działanie wewnętrzne za pomocą środków przyjmowanych w formie tabletek, a drugim działanie zewnętrzne, które polega na stosowaniu maści, żeli i specjalnych zabiegów.
Jakie tabletki i maści stosować?
Na stan zapalny mięśni skuteczne są maści zamrażające. Pozwalają one na zmniejszenie obrzęku oraz na zminimalizowanie przykrych skutków kontuzji. Ponadto skutecznie przyspieszają proces gojenia się tkanek, co skraca czas dochodzenia do siebie. Wraz z tego rodzaju maściami warto stosować okłady z lodu i zimne prysznice punktowe, które także skutecznie obniżą stan zapalny. Poza maściami na rynku dostępny jest także cały szereg tabletek, które mają działanie przeciwzapalne i skutecznie potrafią zmniejszyć obrzęk w obrębie mięśnia. Ich substancje aktywne wraz z zabiegami fizjoterapeutycznymi i odpoczynkiem są w stanie szybko pozbyć się bólu.
Jakie zabiegi stosuje się na stany zapalne?
Stany zapalne mięśnia mogą pojawić się z różnych powodów. Mogą być one wynikiem przewlekłego urazu lub stanu nagłego, takiego jak zerwanie przyczepu mięśni lub uszkodzenie tkanek tego rodzaju. Zabiegi fizjoterapeutyczne muszą być każdorazowo dobrane pod kątem danej kontuzji, tak aby nie doprowadzić do pogłębienia się urazu. Najlepiej, jeśli są rozpisane po szczegółowej diagnozie manualnej, podczas której lekarz lub fizjoterapeuta dokładnie precyzuje, co jest powodem pojawienia się stany zapalnego