home Inne Ciekawostki o ciemnych okularach

Ciekawostki o ciemnych okularach

Zabezpieczenie wzroku przed słońcem najpełniej jest realizowane przez soczewki przeciwsłoneczne, które mogą dodatkowo usuwać refleksy świetlne i eliminować np. poziomo spolaryzowane światło. Warto zapoznać się z historią tego rodzaju soczewek – jest ona bowiem bardzo długa i interesująca.

Od Chin po USA

Pierwotnie kojarzone z przyciemnianymi okularami są wykorzystywane przez chińskich sędziów w XII wieku płytki kwarcowe, które miały pozwalać wydawać jedynie sprawiedliwe wyroki. Ciemne płytki to jednak nie wszytko! Za pierwotny pierwowzorów współczesnych szkieł przyciemnianych uważa się eskimoskie drewniane okulary, które miały niewielki otwór, który chronił przed odbijającym się od śniegu promieniowaniem i tym samym niwelował ryzyko tzw. ślepoty śnieżnej. Oprócz tego, ważnym pi bezpośrednim poprzednikiem naszych okularów są opracowane przez Williama Crooksa w latach 20 XX wieku okulary wykonane ze szkła cerowego. Tego rodzaju soczewki przyciemniane stały się prekursorem dla np. modelu aviator wykorzystywanego przez amerykańskich pilotów.

Okulary przeciwsłoneczne – zastosowanie

Wbrew pozorom, soczewki przeciwsłoneczne nie są stosowane tylko i wyłącznie na wybiegach. Powszechnie używa się ich w alpinistyce, przy podróżowaniu po pustyni, lotnictwie oraz np. wśród osób po operacjach korekcji wady wzorku lub usunięcia zaćmy. Okulary przeciwsłoneczne chętnie wykorzystuje się również pośród osób, które są niewidome w celu ukrycia nieskoordynowanych ruchów gałek ocznych. Okulary stały się ważnym elementem stylu, szczególnie gdy spojrzymy na takie modele okularów jak np. lustrzanki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *